Kampaň

Ibalgin – Pozitivně proti bolesti

  • Kategorie: Nejlepší využití digitálních médií
  • Zadavatel: Sanofi
  • Autor: PHD, Publicis Groupe
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

Ibalgin je dlouhodobý leader v ČR v kategorii léků na bolest. Po letech klasické prodejní komunikace jsme se rozhodli posílit jeho vnímání úplně jinak.

Na základě poznatků pozitivní psychologie jsme spustili kampaň #pozitivněprotibolesti a začali šířit obrovskou vlnu pozitivní nálady, která vnímání bolesti efektivně snižuje.

Současně jsme pomocí interaktivních digitálních formátů, v OOH a TV zábavným způsobem edukovali, co mohou lidé dělat jako prevenci proti bolesti. Během nepřeskočitelných YT videí jsme nabízeli sklenku vody nebo protažení krku. Gamerům na mobilu jsme nabídli pauzu na pití a hru se zvířátky. Na Snapchatu si lidé pomocí AR zkoušeli různou intenzitu nelidské bolesti hlavy. V OOH jsme umístili QR kódy vedoucí na brandovaný profil Spotify s pozitivními playlisty. Zařadili jsme i uklidňující branding s „praskáním bublinek“ a další formáty v Teads, RTB a na sociálních sítích.

Výsledky překonaly očekávání. Organická návštěvnost Ibalgin.cz se zvýšila o 83%. Ad recall kampaně na YT vzrostl o 10,3% a z OOH lidé stáhli přes 19.000 QR kódů do Spotify.

Kampaň vzbudila vysokou míru zaujetí a vyvolala interakci uživatelů vysoko nad většinou měřitelných benchmarků. Smysluplná mise Ibalginu byla naplněna.

Video (nepovinná příloha)
Strategie

Kreativu, média i formáty jsme volili tak, abychom zasáhli širokou veřejnost a zároveň jsme ji mohli zábavnou a nenásilnou formou edukovat. Využili jsme proto interaktivní digitální formáty, na něž jsme navázali v OOH a TV.

Na Youtube jsme uživatelům během nepřeskočitelných videí nabízeli, aby reklamní čas využili k protažení se, napití nebo relaxaci. Hráče mobilních her jsme oslovili prostřednictvím platformy Digital Turbine: v okamžiku potřeby získat další život jsme jim pomocí nepřeskočitelného videa připomněli, proč je důležité pít dostatek tekutin. Dále jsme hráčům nabídli prémiovou end-kartu, kde si mohli zahrát minihru o nový život – naplnit kurzorem sklenici s vodou anebo proklikat různá zvířátka, kterými se stávají, když je zasáhne nelidská bolest hlavy.

Test zvířecí bolesti hlavy jsme rozehráli i na Snapchatu pomocí AR: lidem narostla ouška, ocásek a podobně podle toho, jaké zvíře během působení bolesti jsou, s možností se na test prokliknout.

Na bannerech a přeskočitelných formátech jsme probouzeli pozornost pomocí zdánlivě platných výroků typu „Není moc potřeba pít vodu“ či „Není důležité se po sportu protáhnout“, na něž jsme navázali rozuzlením „Pokud si chci pořídit parádní bolehlav“, „Pokud chci, aby mě bolelo celé tělo“.

Povědomí o kampani jsme rozšířili pomocí sítě OOH nosičů s růžovými vizuály #pozitivněprotibolesti, které jsme synergicky propojili se Spotify. Hudba pomáhá zvládat stresové situace a snižovat bolest. Proto jsme na Spotify vytvořili brandový profil s tematickými playlisty pro různé stresové situace (nakupování, cestování, studium aj.). Naskenováním unikátních kódů umístěných na OOH nosičích se lidé mohli dostat na tyto playlisty. Takto jsme pomáhali lidem zvládat stres při předvánočních nákupech (CLV v nákupních centrech), při cestování (zastávky MHD a vlaků), studiu nebo práci.

Vše jsme zastřešili TV kampaní s vtipně pojatým 30“ spotem s pejskem, na jehož „životním stylu“ jsme prezentovali benefity zdravého přístupu k životu.

Cíl

Chtěli jsme posílit postavení ikonické značky Ibalgin smysluplným způsobem tak, abychom zanechali pozitivní stopu na lidech, kteří trpí bolestí, ale i na celé společnosti.

Dali jsme si za cíl pomocí kampaně vzdělávat veřejnost, že i bolest je v našem životě přirozená a existují přirozené způsoby, jak ji zvládat, až do okamžiku, kdy je nutné užívat Ibalgin – např. hydratací těla, meditací, protahováním svalů, pravidelným cvičením atd.

S pozitivně laděnou růžovou kreativou a claimem #pozitivněprotibolesti jsme pak volili taková média a formáty, které umožnily zábavným a interaktivním způsobem sdělit, že díky  pozitivitě a prevenci lze bolest zvládnout lépe.

Realizace

Klasické kanály jako Youtube, RTB a sociální sítě nám spolu s TV a OOH zajišťovaly plošný zásah kampaně, přestože všechny měly svoje jedinečné kreativní zpracování.

Speciální digitální formáty jako např. platforma Digital Turbine, rozšířená realita na Snapchatu, bannery na Teadsu, Seznam branding s praskáním „bublinek“ a brandované Spotify poutavě rolovaly myšlenku kampaně „pozitivně proti bolesti“ a získávaly jedinečnou pozornost, která ve své velikosti a komplexnosti nemá v Čechách obdoby.

Offline média jsme unikátním způsobem propojili s digitální kampaní pomocí speciálních Spotify kódů. Celá kampaň byla jednotná a provázaná napříč tradičními i nejmodernějšími komunikačními kanály.

Výsledek

Výsledky překonaly veškerá očekávání nejen v rámci všech dílčích kanálů, ale i celkově.

Organická návštěvnost stránky Ibalgin.cz se oproti předchozímu období zvýšila o 83%. Ad recall kampaně v rámci Brand Lift Study na Youtube vzrostl o 10,3%. V porovnání s benchmarkem Sanofi +3% to byl vynikající výsledek.

Vzájemná synergie OOH a Spotify playlistů byla ohromující. OOH plochy obsahující Spotify “QR“ kód byly spuštěny měsíc po založení Spotify profilu a počet sledujících následně raketově vystřelil. Celkově jsme zaznamenali přes 19 000 naskenování kódů, playlisty byly v rámci 43 826 streamů přehrávány 1 147 620 minut.

Kampaň vzbudila vysokou míru zaujetí a vyvolala interakci uživatelů vysoko nad většinou měřitelných benchmarků. Smysluplná mise Ibalginu byla naplněna.

A/V dokumentace (nepovinná příloha)
1000455-11f2f2e5-4f37-47aa-9ecb-438e284cb0c8.jpg
FLEMA Media Awards 2023