Kampaň

Komerční banka – Nejcennější vzpomínky

  • Kategorie: Nejlepší zapojení zákazníka
  • Zadavatel: Komerční banka
  • Autor: PHD, DDB
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

Za vánoční dárky se utrácí každý rok víc a víc. Přitom dle průzkumu si Češi na Vánocích nejvíc cení chvíle strávené s blízkými, radost ze shledání či vyprávění veselých historek. Letošní vánoční kampaň jsme se proto rozhodli postavit na této myšlence – s cílem zapojit širokou veřejnost a společně posílit nejkrásnější momenty spojené s kouzelnou atmosférou Vánoc.

V celonárodním průzkumu jsme vyzvali lidi, aby se podělili o svou nejcennější vánoční vzpomínku. Pomocí umělé inteligence jsme 50 nejčastějších ilustrovali. Vznikla tak unikátní galerie digitálních pohlednic, kterou jsme postavili do popředí naší kampaně v TV, OOH, online, na sociálních sítích influencerů a vlastních kanálech KB.

Abychom veřejnost zapojili aktivně, na kampaňové microsite jsme uspořádali soutěž o vlastní ilustrovanou vzpomínku. Vylosované vzpomínky se pak staly součástí TV spotu ve Štědrovečerním vysílání.

Reakce lidí předčila naše očekávání. Celkem bylo staženo přes 6 000 pohlednic a návštěvnost kampaňové microsite byla oproti předchozím vánočním kampaním 2,5x vyšší. Díky kampani se zlepšila image banky o 18 % a emoční propojení s bankou vzrostlo o 23 %. Jednalo se o nejoblíbenější vánoční kampaň KB vůbec.

Video (nepovinná příloha)
Strategie

KB si dlouhodobě buduje image inovativní banky, rozhodli jsme se tedy i kampaň pojmout inovativně. S použitím umělé inteligence jsme do její tvorby zapojili celou Českou republiku.

Základem kampaně byly autentické vzpomínky Čechů, které jsme posbírali v celonárodním průzkumu. Ty nejčastěji se opakující jsme ilustrovali pomocí umělé inteligence, která mění text v obraz.

Unikátní sbírka digitálních pohlednic byla vystavená na speciální microsite. Návštěvníci je mohli stahovat a posílat svým blízkým nebo je sdílet na vlastních sociálních sítích společně s osobními příběhy.

Pro větší zapojení návštěvníků byla na microsite uspořádaná soutěž o vlastní ilustrovanou vzpomínku, která se pak objeví v televizi. Ty vylosované byly následně pomocí AI rozpohybovány a zařazeny do 40s dlouhého televizního spotu, který se vysílal na Štědrý den v hlavním vysílacím čase.

Myšlenku nejcennějších vánočních vzpomínek jsme šířili mezi Čechy prostřednictvím silné mediální kampaně a s vizuály AI pohlednic v televizi, digitálu i outdoorových nosičích.

V rámci OOH jsme využili programaticky nakupované digitální plochy na prémiových umístěních a CLV nosiče ve všech regionálních městech.

V TV jsme komunikovali pomocí sponzorských vzkazů a 20s videí na všech hlavních televizních stanicích. Plošná televizní komunikace vrcholila na Štědrý den 40s spotem a celkově přinesla přes 1200 TRPs.

Vysoký zásah napříč věkovými a sociálními skupinami jsme dosáhli i online kampaní, která doručila přes 24 milionů impresí.

KB vánoční myšlenku komunikovala i na vlastní sociálních sítích – Twitter, LinkedIN, IG, FB, kde vánoční kampaň rezonovala a vzbuzovala emoce. Pozitivní sentiment byl podpořen spoluprací s influencery jako Lukáš Hejlík, Luboš Kulíšek, Veronika Arichteva, Petr Pech, Mia Doxanská a Blanka Pilátová, kteří přinesli kampani dodatečný zásah na téměř 350 tisíc lidi, kteří aktivně interagovali a sdíleli sdělení kampaně dál.

Cíl

Chtěli jsme poukázat na pravou podstatu Vánoc a českých zvyků a podtrhnout přitom atributy, které jsou KB vlastní – inovativnost a technologickou vyspělost.

V průběhu léta jsme se pomocí výzkumu zeptali Čechů, bez čeho by se o Vánocích neobešli. Vznikl tak unikátní insight, že nejvzácnější momenty, na které́ nejraději vzpomínáme, nejsou o dárcích. Většina oslovených zmiňovala hlavně společné chvíle strávené s blízkými, radost ze shledání či sdílení vánoční nálady a vyprávění veselých historek. Tuto myšlenku jsme pak pomocí umělé inteligence přetavili do digitálních pohlednic, jež se staly hlavními vizuály naší kampaně. Pro maximální autentičnost bylo důležité do kampaně zapojit co nejvíce lidí a posbírat co nejvíce relevantních zážitků.


Realizace

Nejdříve jsme od Čechů posbírali více jak 500 vánočních vzpomínek. 50 nejčastějších jsme ilustrovali pomocí umělé inteligence, čímž vznikla galerie nejcennějších českých vzpomínek – tvář mediální kampaně.

Ta odstartovala teaserem a následně pokračovala v TV, OOH a online prostředí, kde zobrazovala vzpomínky, které rezonovaly českou společnosti. Sdělení se neslo i skrz síť influencerů s různými okruhy sledujících.

Prémiové a pečlivě vyselektované pozice budovaly potřebný zásah i frekvenci.

Komunikace vyvrcholila štědrovečerním vysíláním 40sekundového spotu poskládaného z animovaných vzpomínek uživatelů, kteří se přes microsite zapojili do sdílení svých vánočních vzpomínek.

Jednalo se o historicky první integrovanou kampaň v ČR připravenou s pomocí AI.

Výsledek

Ohlasy kampaně a zapojení lidí předčily naše očekávání. Návštěvnost microsite byla 2,5x vyšší oproti předešlým vánočním kampaním. Celkem lidé stáhli přes 6 000 pohlednic, což bylo o 20 % více, než jsme přepokládali. Pomocí online kampaně jsme oslovili přes 5 milionů unikátních uživatelů. Online video s rozpohybovanými ilustracemi vyvolalo vysoké zaujetí a mělo obdivuhodnou míru dokoukatelnosti 54 % (benchmark je 30%).

Díky kampani se zlepšila image banky o 18 % a emoční propojení s bankou vzrostlo o 23 % (NMS, KB Brand Tracking, 12/2022). Jednalo se jednoznačně o nejoblíbenější vánoční kampaň KB a to i interně.


A/V dokumentace (nepovinná příloha)
1000453-c0b7404b-d812-4563-9476-d2a798d033bc.jpeg
Video dokumentace (nepovinná příloha)
FLEMA Media Awards 2023