Kampaň

Gambrinus Cup – Opět pořádný důvod zamířit do hospody

  • Kategorie: Nejlepší komerční kampaň
  • Zadavatel: Plzeňský Prazdroj
  • Autor: TRIAD Advertising, McCann Prague
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

Češi přestávají chodit do hospod. Aby Gambrinus snížil postcovidové propady v on trade prodeji piva, potřeboval dát běžným chlapům i dámám pořádný důvod, proč s partou opět zamířit do hospody.

Tak se zrodil Gambrinus Cup. Největší amatérský turnaj v šipkách o 250 000 Kč.

Ambasadorem turnaje se stal nejúspěšnější český šipkař Karel Sedláček alias Evil Kája. Spolu s moderátorem Petrem Svěceným svým svérázným humorem a nadsázkou zasvěcovali diváky do světa amatérských šipek v online i offline komunikaci Gambrinusu, a odbourávali tak v nich možné obavy z účasti v turnaji.

Zájem o Gambrinus Cup předčil veškerá očekávání. Zúčastnilo se ho 1481 amatérských týmů včetně osobností z řad influencerů. V zapojených hospodách narostla v hrací dny spotřeba piva o fantastických 41 %.

Po jediné kampani si značku Gambrinus spojuje s hospodskými šipkami téměř každý třetí Čech – a to je opravdu trefa do černého.

Video (nepovinná příloha)
Strategie

HEURÉKA!
Existuje sport, který se těší velké oblibě napříč Evropou a na vzestupu je s 15 000 registrovanými profi hráči i v České republice. Navíc se s ním u nás doposud významně nespojovala žádná značka, přičemž se dokonale hodí právě k pivu – hospodské šipky!

ČEKALY NÁS 3 VÝZVY
1. Nadchnout pro šipky naše hospody a bary
2. Co nejefektivněji si komunikačně téma šipek přivlastnit
3. Jednoduchou mechanikou přimět amatéry chodit hrát pravidelně šipky do svojí hospody

ZRODIL SE GAMBRINUS CUP – Největší amatérský turnaj v šipkách s hlavní cenou 250 000 Kč

Abychom měli kde hrát, nejdříve jsme s aktivitou oslovili naše outlety. Zájem projevilo 422 hospod, které vypsaly hrací večery pro základní část turnaje.

LEGENDA NA POMOC
Ambasadorem projektu se stal český šipkařský fenomén Karel Sedláček, který zval širokou veřejnost k účasti v turnaji ve 360stupňové komunikační kampani.

A MOHLO SE HRÁT!
V základní části turnaje se týmy po 4 hráčích přihlásily přes microsite www.gambrinuscup.cz na konkrétní večery do vybrané hospody, kde odehrály 4 kola – tzn. jedno kolo každých 14 dní.

400 nejlepších týmů se následně utkalo v semifinále a na nejlepší 103 týmy čekalo velké finále ve Fóru Karlín.

Turnaj probíhal pravidelně od začátku podzimu až do jara (přerušen byl jen vynucenou zimní covid pauzou) a samozřejmě u něj nechybělo čepované pivo.

Cíl

ČEŠI NECHODÍ DO HOSPOD
Spotřeba čepovaného piva v posledních letech klesá. Mladší ročníky ve věku 25 až 40 let už s přáteli nenavštěvují hospody tak často, jako tomu bylo v minulosti. Když už do hospody vyrazí, potřebují k tomu dobrou záminku, a o to víc si žádají výborný zážitek.

JAK JE PŘILÁKAT?
Hledali jsme způsob, jak hnout s tímto závažným problémem. Chtěli jsme v dlouhodobém horizontu zvýšit frekvenci návštěv hospody a postupně navýšit prodeje piva v on trade. Primární cílovkou byli muži ve věku 25 až 40, ale zaujmout jsme chtěli všechny alespoň příležitostné pijáky piva.


Realizace

Gambrinus Cup jsme představili v TVC s Michalem Isteníkem, v outdooru i rádiu.

ONLINE
Soustředili jsme se na odbourávání možných bariér spotřebitelů a na akvizici.

Ve 2,5 minuty dlouhém online videu nám Sedláček spolu s Petrem Svěceným ukázali, že Gambrinus Cup rozhodně není místem pro profíky a hrotiče, ale pro normální lidi. Spot běžel na Youtube, Facebooku a na Seznamu.

V sériích krátkých video a statických linkadů jsme fanoušky svolávali k registraci a připomínali jim, že čas zabojovat o 250 000 Kč se krátí.

INFLUENCEŘI
Příkladem šli Kohák, Petr Švancara a Petr Svěcený, kteří se do turnaje přihlásili a pravidelně sdíleli obsah z tréninků.

SVOLÁVÁNÍ DO HOSPODY
Do turnaje zvaly i geolokalizované bannery, které zobrazovaly nejbližší hospodu, kam se dá přihlásit na Gambrinus Cup právě teď.

Výsledek

Do turnaje se přihlásilo neuvěřitelných 1481 týmů. To je téměř 6000 hráčů, kteří se odhodlali navštěvovat svoji hospodu pravidelně!

Na velkolepém finále se sešlo 103 týmů a postarali se o nezapomenutelnou atmosféru.

Prodeje piva narostly v hrací dny ve více než 300 zapojených hospodách, a to o fantastických 41 %!

Do černého jsme se trefili i v digitálu. Každý čtvrtý dotazovaný si vybavil komunikaci Gambrinus Cupu na sociálních sítích. Ad recall v porovnání s kontrolní skupinou vzrostl o skvělých 10,3 p.b. (benchmark 5,9; zdroj: Facebook brand lift).

2,5minutový spot dosledoval na Youtube až do konce každý desátý člověk.

Značku Gambrinus si se šipkami spojuje 29,1 % dotazovaných oproti původním 11,3 %.

Gambrinusu se jedinou kampaní povedlo přivlastnit si téma hospodských šipek.

FLEMA Media Awards 2022