Kampaň

Kenwood – Chef Baker

  • Kategorie: Nejlepší využití influencera
  • Zadavatel: De'Longhi Praga
  • Autor: PHD, FUSE, Mediaplus
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

V tradičně nejsilnějším předvánočním období uvedl Kenwood v roce 2021 na trh novinku – kuchyňský robot Titanium Chef Baker. Představit jej širokému publiku měla velká TV kampaň. Doslova na poslední chvíli však musela být nečekaně zrušena, bylo tak potřeba najít řešení, které by se zásahem vyrovnalo televizi a bylo realizovatelné bez časově náročné výroby.

Rozhodli jsme se pro zásah vedený z online prostředí a vsadili na Markétu Pavleje, respektovanou českou food & cooking influencerku, známou také z jejího populárního blogu Kitchenette.cz, a jejíž publikum se shodně překrývá s CS značky Kenwood. Společně s ní jsme vytvořili originální obsah na míru a nový produkt úspěšně launchovali v plánovaném období i bez TV spotu.

Strategickým spojením s předními mediálními partnery jsme oslovili veřejnost na nejnavštěvovanějších webech o pečení. A zároveň chytrým využitím cross-media spolupráce rozšířili zásah i do printových titulů prostřednictvím inspirativních receptů.

Vhodné řešení, správná volba influencera, stejně jako autentický obsah a rychlost reakce na zvrat v původních plánech, přinesli nakonec vysoký engagement. Spolupráce s Markétou Pavleje pokračuje dál i v roce 2022.

Video (nepovinná příloha)
Strategie

V situaci nečekané změny konceptu kampaně a časové tísně, abychom nepřišli o prodejně nejzajímavější část roku, jsme se rozhodli pro integrovanou komunikaci. Řešení tak stálo na výběru správného influencera. S ohledem na fakt, že receptů podpořených product placementem najdeme v médiích nepočítaně, jsme do naší strategie potřebovali někoho, kdo ke značce Kenwood přirozeně zapadne a bude s ní propojený nejen na jednu kampaň.

Pro úspěšnou kampaň bylo nezbytné namíchat recept složený z ingrediencí jakými jsou autentičnost influencera a jeho nadšení pro představovaný robot, společně s nabídnutím originálního obsahu přesně tak, jak jej publikum vyhledává a preferuje. To vše pak s využitím nejfrekventovanějších médií přispělo k potvrzení prémiovosti značky Kenwood.

Pro náš koncept jsme vybrali Markétu Pavleje, jednu z nejpopulárnějších food & cooking influencerek v ČR a zároveň autorku jednoho z nejčtenějších českých blogů o vaření a pečení – Kitchenette.cz. Svou zkušeností, přístupem ke svému publiku i samotnému vaření a surovinám, se pro nás stala ideálním partnerem pro spojení s robotem Titanium Chef Baker.

V rámci komunikační strategie jsme do kampaně zapojili Seznam.cz a jeho videoportál Stream, který je nejnavštěvovanějším českým VOD webem. Využili jsme také velmi afinitní web Proženy.cz, na kterém byly publikovány články s recepty od Markéty. Oslovili jsme i vydavatelské domy CNC a Burda. V titulech od CNC jsme tak například umístili QR kódy vedoucí na speciální microsite vydavatelství, kde čtenáři našli 4 video recepty připravené za pomoci prezentovaného robota.

Cíl

Cílem kampaně bylo v obchodně nejsilnějším předvánočním období uvést na trh nový kuchyňský robot značky Kenwood Titanium Chef Baker a představit jej co největšímu publiku. Zvolena pro to byla forma TV spotu. Z prodejních důvodů však došlo nečekaně měsíc před startem ke změně strategie a TV kampaň se zrušila.

V čase nejatraktivnějšího prodejního období jsme tak na poslední chvíli kompletně měnili strategii a pro realizaci hledali vhodný mediální kanál a zajímavý obsah, kterým bychom nahradili TV spot a zásahem se přitom vyrovnali televizi. S návrhem vizibilní komunikace s co největším zásahem jsme se rozhodli oslovit specifickou skupinu převážně žen, které rády pečou. Cílem bylo kromě představení samotného produktu také předvedení jeho výjimečných vlastností a vyvolání nadšení u publika.

Realizace

Ve spolupráci se Seznamem vznikl na platformě Stream pořad Vánoční pečení s Markétou, kde jsme v šesti videích představili recepty, které vznikly s využitím robota Titanium Chef Baker. Videa jsme doplnili formátem „overlay“ s proklikem na stránky značky Kenwood.

Web Proženy.cz publikoval 5 redakčních článků s recepty od Markéty. Přímo z nich prolinky odkazovaly také na recepty na videoportálu Stream, a doplněné byly o reklamní formát „branding“ s odkazem na webovou stránku produktu.

Cross-mediální spoluprací jsme zasáhli i printové tituly a originální obsah umístili do nejpopulárnějších food magazínů Apetit a F.O.O.D, stejně jako afinitních titulů Dieta a Maminka.

Markéta robot představila formou IG stories (6) a příspěvky s recepty (6), na svém blogu pak fotkami (2) a videorecepty (2).

Výsledek

Ambasadorka kampaně zasáhla přes 254tis. nadšenců do vaření a pečení. Další širší cílovou skupinu se nám podařilo oslovit videy na platformě Stream se zásahem více než 470tis. diváků. Video vánočního stromečku dosáhlo oproti očekávání dokonce 12,3x více zhlédnutí. Na webu Proženy.cz články zasáhly 388tis. čtenářů, čtenost printových výtisků překročila dohromady číslo více než 257 tisíc.

Vhodná strategie, alternativní mediatypy, využití cross-mediálních příležitostí, dosah influencerky a 360° kampaň s originálním obsahem vyvážili nakonec původně plánovanou TV kampaň. Dosáhli jsme navíc většího engagementu, než by bylo možné očekávat se 30s spotem.

Úspěšně jsme předčili i očekávané prodeje a na základě dosažených výsledků spolupráce pokračuje celoroční kampaní pro rok 2022.

FLEMA Media Awards 2022