Kampaň

Božkov Bylinný

  • Kategorie: Nejlepší komerční kampaň
  • Zadavatel: STOCK Plzeň Božkov
  • Autor: STOCK Plzeň Božkov
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

Bylinky by nebyly?

Námi přihlašovaná je zaměřena na uvedení nového produktu Božkov Bylinný likér a díky němu také na vstup značky Božkov, která je leaderem v kategorii tuzemáků a díky Republice také v kategorii třtinových rumů, do pro Božkov kompletně nové kategorie hořko-bylinných likérů. Tato kategorie je tradičně obsazena značkami jako Becherovka, Jägermeister nebo například Fernet a pro Božkov se jedná o nové teritorium.

Nejdůležitější myšlenkou kampaně bylo tedy i vysvětlení, že se jedná o bylinný likér a že nejde o další standardní extenzi Božkova v rámci kategorie tuzemáků. A proto jsme se s humorem Božanům vlastním pustili do vysvětlení a uvedení nového produktu, jeho složení ze 44 druhů bylin a koření a také zejména toho, že se pije nejlépe s přáteli.

Božkov Bylinný spatřil světlo světa již na podzim roku 2021, ale hlavní část kampaně byla naplánována na začátek jara 2022, abychom dokázali v mezidobí zajistit distribuci produktu a následně s velkou silou podpořit zejména před obdobím Velikonoc, které je jedním z hlavních vrcholů sezony.

Kampaň byla podpořena v TV, digitálu, na sociálních sítích, v PR a zejména také v BTL in-store prostředí. Tak co? Dáme Božkov Božani?

Video (nepovinná příloha)
Strategie

Dáme Božkov Božani? A Bylinky by nebyly? Bylinky by byly! Jasná otázka a odpovědi, Božanský humor a následné vysvětlení produktu a popis nejdůležitějších ingrediencí, pro Božkov tradičním hlasem Jiřího Buriana. To je hlavní část kampaně aneb 20 sekundový spot. K tomu ze spotu vycházející další verze se stopáží 15, 10, 6 sec a samozřejmě i propojené statické kreativy založené na klíčovém vizuálu a vysvětlení produktu. Celá komunikace navazuje na positioning Božkova, který si na nic nehraje a oslavuje fakt, že jedině „Spolu jsme sami sebou“.

Pro Božkov a jeho pozici leadera na českém trhu je televizní komunikace nezbytnou součástí komunikace pro oslovení co nejširšího spektra spotřebitelů v rámci České republiky.

Komunikace v TV probíhala v rámci kanálů NOVA Group od 1.3. do 15.5. s týdenními pauzami, které byly využity pro komunikaci Božkov Republica Honey.

Celé nasazení kampaně bylo naplánováno tak aby nasazení a síla komunikace kulminovala v období velikonoc.

Kampaň jsme započali s 20 sekundovým spotem a následně po dvou týdnech přešli na 15 sekundovou verzi, která rotovala s nejvyšším nasazením v týdnu od 11 do 17.4.

To vše bylo podpořeno digitální kampaní, ve které byly využity 10s a 6s verze. Tato část proběhla na Mafře, Seznamu,  Youtube, Facebooku a Instagramu a v rámci CNC brandingu s využitím videa.

V neposlední řadě jsme také podpořili rozesílkou PR balíčků pro novináře a rozsáhlou podporou v rámci BTL skrze in store podporu sekundárními paletovými umístěními, shop in shopy, světelnými shelfstoppery a dalšími propagačnimi materiály.


Cíl

Cíle kampaně je možné rozdělit na několik dílčích. Zásadním cílem bylo přenést sdělení o existenci nového produktu od Božkova a zejména vysvětlení, že se jedná o Bylinný likér a rozšíření povědomí spotřebitele o existenci značky Božkov v novém segmentu hořko bylinných likérů. Vzhledem k charakteru Božkova jako celonárodní značky jsme se zaměřovali v komunikaci zejména na reach skrze všechny komunikační kanály, neboť je pro nás důležité dostat naši komunikaci k co nejvíce spotřebitelům.

Kampaň byla samozřejmě druhotně zaměřená na zvednutí prodejů produtku, který byl uveden již koncem roku 2021, ale povědomí o tomto produktu bylo zatím na velmi nízké úrovni. Proto byla také naplánována na období od března do poloviny května s postupným zvyšováním nasazení v čase kolem Velikonoc.


Realizace

Řešením byl již popsaný 20 sec spot, ze kterého vycházely ostatní kreativy. Komunikace proběhla od začátku března do poloviny května v televizi, digitálním prostředí od začátku března do poloviny dubna s největším nasazením a pak následně Božkov Bylinný doplnil kontinuální digitální kampaň Božkov family plánované do konce července. V televizi se podařilo doručit přes 550 GPRs a celkově se podařilo zasáhnout přes 5,2 milionů spotřebitelů skrze TV a digitální kampaň. Další interakce se značkou přinesly PR výstupy a zejména pak in store vystavení.

Výsledek

Hlavním ukazatelem úspěšnosti naší kampaně jsou v tomto případě prodeje, které ukázaly vliv kampaně, neboť z nízkých prodejů po tichém launchi produktu se nám podařilo narůst v období března a dubna na úroveň 10 tis prodaných litrů za měsíc a zároveň v dubnu také předskočit zavedenou Becherovku Lemond.

Kampaní se nám podařilo efektivně zasáhnout naši cílovou skupinu – 18-40 v TV a detailněji rozsegmentovanou skupinu v digitálním prostředí.


Video dokumentace (nepovinná příloha)
FLEMA Media Awards 2022