Kampaň

De´Longhi - Perfetto

  • Kategorie: Nejlepší komerční kampaň
  • Zadavatel: De´Longhi Praga
  • Autor: Mediaplus, PHD
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

Zcela první globální kampaní „Perfetto“ chtělo De´Longhi posílit svou pozici dominantní autority pro segment kávy připravované doma. Cílem bylo vybudovat pevnou a pozitivní vazbu mezi De´Longhi a novým ambasadorem Bradem Pittem. Ambicí bylo zvýšit prémiovost značky a rozšířit trh s kávovary v dražších cenových segmentech. V Česku zatím brand awareness a market share klesaly.

Síla 360 kampaně stála na plném propojení tří oblastí: mediální strategie (1), kreativní exekuce (2) a obchodních priorit De´Longhi (3). Taktickou rovinu u každého mediatypu jsme navíc rozšířili o nestandardní řešení: světelná projekce TV spotu na Signal festivalu, komerční použití Round Tower ploch. Využili jsme vlastní kanál, De´Longhi eshop, a ve spolupráci s obchodníky propojili kampaň s POS materiály v elektroobchodech a s komunikací na jejich eshopech. Kampaň jsme dovršili vlastní minisérií o přípravě dokonalé kávy doma.

Meziroční růst De´Longhi v prémiovém segmentu byl 87%, zatímco růst trhu jen 75%. Vybudovali jsme zásah 98,2% v CS. Recall spotu stoupl z 31% na 57%. Spontánní brand awareness vzrostla o 8%. Vytvořilo se silné spojení mezi De´Longhi a Bradem Pittem – 63% hodnotilo ambasadora pozitivně.

Video (nepovinná příloha)
Strategie

Výchozím bodem pro unikátní kampaň bylo propojení mediální strategie (1) s kreativní exekucí (2) a obchodními prioritami De´Longhi (3). V rámci mediálního plánování (1) jsme konzistentně vsadili na reach a na vizuálně silné, prémiové formáty, které svou nevšedností zvyšovaly emoční zapamatovatelnost. Maximalizoval se filmový a video rozměr kampaně. V TV jsme proto odstartovali s nestandardními 60“ bez jakékoliv konkurence v reklamním bloku. V digitálu pak použili Seznam Exclusive pro prémiový masový reach (4 305 658 lidí během dne). Video jsme dál šířili do netradičních forem díky vlastní kreativní exekuci (2). V rámci TV jsme se spojili s jedním z nejsledovanějších pořadů, Stardance, a jako jediní z 27 De´Longhi trhů vytvořili z globálního spotu lokální sponzorský vzkaz. Sympatii ke značce jsme v pořadu získali i chytrým product placementem během tréninků celebrit s tanečníky.

Souhry mezi médii a kreativou jsme využili i u 3. nejsilnějšího média OOH. Sdělení kampaně jsme přinášeli na jedinečné plochy a do nových kontextů. Využili jsme Round Tower, nejvyšší bod OC Westfield, a tuto gigantickou plochu znovu proměnili v komerční plochu. Přítomnost v OC jsme podpořili indoor formáty a eventem s ochutnávkou Perfetto kávy v exponovaných dnech Dny Marianne. Inovativnost jsme pak podtrhli stavbou De´Longhi Lounge v rámci Signal festivalu. Vedle dominantního Perfetto stánku, kde mohli návštěvníci vidět jak kávovary fungují a ochutnat různé kávy, vznikla ve spolupráci s odborníky na audiovizuální tvorbu De´Longhi instalace, která proměnila TV spot s Bradem Pittem do velkoplošné, světelné projekce.

Kreativou jsme podpořili i prodejní preference klienta (3). Sjednotili jsme roztříštěnou komunikaci kategorií různých kávovarů pod jednu linku Perfetto. Pro splnění cílů jsme promovali zejména kávovar z vyššího cenového segmentu. Účinek této komunikace jsme pak dále zvyšovali přes eshop (brand page, rich content) a ve spolupráci s distribučními kanály (POS materiály).

Cíl

Cílem kampaně bylo uvést nového ambasadora Brada Pitta a vytvořit mezi ním a značkou De´Longhi silnou a pozitivní vazbu. Za tímto krokem stála ambice De´Longhi, lídra na trhu, posilnit prémiovost značky a dostat do povědomí zákazníků prémiové řady kávovarů a rozšířit tak trh s kávovary v dražších cenových segmentech. Související výzvou byla tvorba vlastního obsahu a komunikačních řešení, která budou upevňovat De´Longhi v roli lídra a hlavní autority v rámci všeho, co se týká kávy a její přípravy a konzumace doma.

Klíčové cíle kampaně byly:

- Zvýšit brand awareness

- Zvýšit prémiové vnímání značky

- Zvýšit podíl na trhu zejména v prémiovém segmentu plnoautomatických kávovarů se zabudovaným mléčným systémem

- Vytvořit silnou a pozitivní vazbu mezi De´Longhi a ambassadorem Bradem Pittem

Realizace

Kampaň odstartovala video teaserem na sociálních sítích a vlastních kanálech De´Longhi. Launch kampaně a její průběh se opíral o TV (60“, 30“, 15“, SV, PP), digitál (direct, programmatic, social, SEO) a OOH (Megaboards, statické/dynamické Bigboards a CLV, Round Tower, Kakemono, RTB plochy). Komunikaci jsme rozšířili o print, PR a o unikátní eventy (Signal festival, Dny Marianne). Tím kampaň těžila z earned médií. Roli De´Longhi jako lídra ve všem, co se týká kávy, jsme posilovali tvorbou vlastního obsahu. Natočili jsme minisérii o dokonalé přípravě kávy doma, vytvořili zastřešující landing page a content marketing zaměřili na vzdělání a aftersale péči. Tím jsme se maximálně snažili vytěžit nabytou brand awareness a přetvořit ji do dlouhodobé udržitelné komunikační strategie značky.

Výsledek

V prémiovém segmentu meziročně počet prodaných kusů De´Longhi kávovarů vzrostl o 4% v hodnotě (z 52% na 56%). Po třech měsících komunikace dosáhl za 11/2021 v prodaných kusech dokonce 62,2% podílu. Meziroční růst De´Longhi v prémiovém segmentu byl 87%, zatímco růst trhu jen 75% - cíl o rozšíření prémiového segmentu splněn.

Po kampani s 98,2% NR vzrostla spontánní brand awareness z 33% na 41%, zatímco kampaň za stejnou sezónu v 2020 přinesla nárůst jen 2%. Navozená BA dosáhla 87%, což znamenalo dominantní odskok od hlavního konkurenta Philips (60%). Pozitivně se kampaň propsala do brand consideration na 79%, zatímco u Philips kleslo z 61% na 51%.

Vybudovala se i silná a pozitivní spojitost mezi značkou De´Longhi a Bradem Pittem – 63% hodnotilo ambasadora pozitivně, 22% neutrálně.

A/V dokumentace (nepovinná příloha)
1000389-d827144e-acbe-4c09-a3fe-caed75a077bd.jpg
1000389-ec2aa128-ab4b-4a3e-bd59-f6413e888adc.png
1000389-8fde95c1-0ff9-4d1c-b90c-78a730d16315.jpg
1000389-4a9c8125-2ff0-4b11-9180-937da0f3fa0f.JPG
1000389-78afed40-39b8-47d7-b24a-51723c9188c4.jpg
Video dokumentace (nepovinná příloha)
FLEMA Media Awards 2022