Kampaň

Svoboda zvířat - Okoukáno v cirkusu

  • Kategorie: Nejlepší využití tisku
  • Zadavatel: Svoboda zvířat Plzeň
  • Autor: Publicis Groupe
  • Země kampaně: Česká republika
Shrnutí

KDO CHCE TYGRA BÍT, HŮL UŽ NENAJDE

Naše kampaň pro neziskovou organizaci Svoboda zvířat přispěla ke změně zákona a divoká zvířata se už v českých cirkusech během vystoupení neobjeví. Podařilo se nasbírat 39 371 podpisů, přesvědčit zákonodárce a dotáhnout naši misi do zdárného konce.

VÝCHOVNÁ STRATEGIE

Nastavujeme zrcadlo rodičům, kteří si neuvědomují, co si jejich dítě vezme z návštěvy cirkusu. Že získá zkreslenou představu o tom, v jakém prostředí mají žít divoká zvířata, co od nich můžeme očekávat a jak se k nim chovat. Proto jsme přišli s konceptem „Okoukáno v cirkuse“, aby si rodiče uvědomili, co mohou cirkusy způsobit.

ZKROCENÉ ŘÍKANKY

Kromě klasických reklamních formátů jsme vsadili na jeden netradiční – dětskou knihu říkanek, která by se samotným dětem neměla vůbec dostat do ruky pro svůj kontroverzní obsah – roztomilé básničky i ilustrace, ve kterých se odráží krutost cirkusových představení. Jediný, kdo ji od nás dostal byli ti, kteří měli změnu zákona ve svých rukou – poslanci a senátoři.Video (nepovinná příloha)
Strategie

NEDĚSÍME, UČÍME

Na rozdíl od zahraničních kampaní jsme se rozhodli přistoupit k tématu jinak – skrze výchovu a edukaci dětí. Děti jsou velmi vnímavé a rádi kopírují věci okoukané ve svém okolí. Zejména mají skvělý radar, když se jedná o něco nevhodného – učení se sprostých slov a zlozvyků. Proto vytváříme kampaň „Okoukáno v cirkuse“. To, s čím se děti setkají v cirkuse, rádi promítají do svého života a myslí si, že je to zábava. Cílíme na jejich rodiče, prarodiče, tety, učitele a konfrontujeme je s problematikou – s mýtem, že drezura je zábava.


DÁREK PRO ZÁKONODÁRCE

Zároveň bylo důležité, aby se o problematice dozvěděli hlavně ti, kteří měli změnu zákona ve svých rukou – poslanci a senátoři. Abychom upoutali jejich pozornost, připravili jsme si pro ně unikátní DÁREK. Vytvořili jsme dětskou knihu, kterou by neměl nikdo číst. V líbivém obalu i textech obsahovala totiž cirkusovou krutost. Měla to být metafora na nablýskaný cirkusový svět, který většina lidí vnímá pozitivně aniž by se zamýšlela nad tím hlavním – zneužíváním zvířat.Cíl

ZMĚNIT LEGISLATIVU

Zadáním od organizace Svoboda zvířat byla podpora zákona, který zakáže vystupování divokých zvířat v cirkusech. Bylo třeba hnout myšlením lidí a zákonodárců, aby cirkusová zvířata přestali vnímat jako zábavu a zdroj financí jejich majitelů. Cílem bylo poukázat na to, že návštěva cirkusu má na dítě špatný vliv.

39 371 PODPISŮ

Chtěli jsme se připojit k 15 evropským státům, kde tento zákon již platí a dostat se tak mezi moderní země s empatií k jiné živočišné rase. Měřitelným výstupem kampaně byl počet podepsaných peticí, k čemuž vyzývaly téměř všechny naše nosiče. A samozřejmě fakt, že se povedl změnit zákon.Realizace

OD WEBU PO MERCH

Kampaň dělala většina zúčastněných zdarma. Rozehráli jsme ji v klasické ATL komunikaci i v digitálním prostředí. Zapojili odborníky a influencery. Vytvořili landing page k podpisu petice. A velmi trpěliví byli správci sociálních sítí – nehroutili se pod náporem „haterů“ ze sdružení Cirkusy společně.


KNIHA, KTEROU NECHCE NIKDO ČÍST

Přihlášená práce je však o něco zajímavější médium – jedná se o dětskou knihu, kterou jsme věnovali 281 zákonodárcům. Právě oni mají největší moc naplnit cíl naší mise. Knížka je plná básniček, které zní na první poslech vesele, ale když se zaposloucháte, zjistíte, že jsou smutné. Doprovází je ilustrace, které mají stejný úkol – konfrontovat ostatní, že cirkusy jsou pozlátko zábavy, která má pachuť utrpení a nesvobody zvířat.Výsledek

POVEDLO SE!

Během kampaně se nasbíralo 39 371 podpisů, novela prošla třemi čteními, knihu dostalo 281 zákonodárců a v listopadu 2020 podepsal prezident republiky novelu zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, která zastavuje zneužívání divokých (volně žijících) druhů zvířat v ČR. Od 1. ledna 2022 tak nebude možná drezura nově narozených jedinců všech divokých druhů zvířat. A cirkusy nebudou moct tato zvířata množit ani jinak nabývat.


DVOULETÝ BOJ

Majitelé cirkusů chránili své živobytí, poslanci si vyměňovali názory a my jako agentura jsme přinášeli konzistentní obsah až do samého konce. Nebylo to snadné, ale výsledek stojí za to. A kniha Zkrocených říkanek? Poslanci se jí mohou zbavit nebo nechat jako připomínku historie, která byla tak významná pro zvířecí říši.FLEMA Media Awards 2021