Kampaň

Gambrinus vs. David Copperfield

  • Kategorie: Nejodvážnější počin
  • Zadavatel: Plzeňský Prazdroj, a.s.
  • Autor: TRIAD Advertising, s.r.o.
  • Země kampaně: Česká republika Slovensko
Shrnutí

Na oslavu 150. výročí dal Gambrinus pivařům prostý slib. Že bude vařit pivo podle tradiční receptury, bez příkras a vlivů krátkodobých trendů a že tady bude i za dalších 150 let.

Plnění slibu přímo v pivovaru si snadno uhlídáme. Abychom ho měli stále na očích, dokonce jsme v ho vytesali přímo do stěny. Jak ale dokázat celé České republice, že ho myslíme smrtelně vážně?

Rozhodli jsme se Gambrinus na závěr výroční kampaně podrobit té nejtěžší zkoušce. Zkusit dokázat, že Gambrinus ze světa nikdy nezmizí. A oslovili jsme toho nejpovolanějšího a nejznámějšího člověka, který dokázal doposud nechat zmizet cokoliv a jeho kouzlo nikdy neselhalo – největšího žijícího mága všech dob, Davida Copperfielda.

Vyzvali jsme ho k něčemu, na co si žádný jiný pivovar nikdy netroufl – aby se pokusil provést s naším pivem to samé, co udělal se Sochou Svobody. A aby měl mistr nejlepší podmínky na svou práci a velkou šanci na úspěch, vydali jsme se za ním přímo do Las Vegas.

Video (nepovinná příloha)
Strategie

Na sociálních sítích a zároveň v na billboardech jsme vyzvali největšího žijícího mága všech dob, aby se pokusil o zmizení našeho piva. Netrvalo dlouho a David Copperfield naši výzvu přijal.

Z pivovaru jsme proto vyslali výpravu s naším pivem do Las Vegas ve složení sládek Pavel Zítek a jeho asistent Libor Jeník. Celou cestu jsme autenticky dokumentovali formou vlogů a nechali jsme lidi i média spekulovat, co se bude dít.

Před Davida Copperfielda jsme postavili láhev Gambrinusu a požádali ho, aby se pokusil nechat naše pivo zmizet. Diváci v Česku a na Slovensku pak na televizních obrazovkách a sociálních sítích zhlédli do té doby nevídanou věc. První trik v historii, který se Davidu Copperfieldovi nepodařil.

V závěru spotu jsme divakům ukázali, že na Gambrinus žádné triky neplatí a jediný způsob, jak nechat naše pivo zmizet, je použít zdravý rozum. A reakce publika na sebe nenechala dlouho čekat – brzy se začaly objevovat videa s mizením Gambrinusu po česku i memy, kde mizí celé státní rozpočty.

Inovace a unikátnost

Gambrinus je už 150 let jedno z nejprodávanějších piv v České republice. Je průvodcem pivařů moderním světem plným nesmyslů, nad kterými zůstává rozum stát. Právě zdravý rozum nás spojuje coby životní přístup – myslíme si, že pivo by se mělo čepovat a ne točit, tunely by měly odklánět dopravu a ne peníze a triky by měly existovat jen pro pobavení obecenstva, ne pro jeho podvedení.  

Abychom důležitost zdravého rozumu připomněli a zvýšili emocionální vazbu spotřebitelů ke značce, rozhodli jsme se na závěr výroční kampaně zajít až na hranu a dokázat, že na naše pivo žádné triky neplatí a pokojně tu pro pivaře budeme dalších 150 let.

Realizace

Výpravu za Copperfieldem jsme natočili s maximalní autenticitou. Cesta z pivovaru do Las Vegas zachycovala reálné zážitky a obavy sládka a jeho asistenta ve formě vlogů, které jsme průběžně zveřejňovali na sociálních sítích.

Namísto klasického televizního spotu jsme natočili krátkou kouzelnickou show přesně tak, jak ji známe z televizních obrazovek z 90.let. A aby si lidé zapamatovali, že šlo o reklamu na Gambrinus, naše pivo hrálo samozřejmě ústřední roli hned po Copperfieldovi.

Pro zveřejnení videa s Copperfieldem jsme jako nejvhodnější platformy pro maximalizaci šíření a interakcí zvolili Facebook, YouTube a s ohledem na starší část cílové skupiny i Seznam. Na televizních obrazovkách se video objevilo až týden po premiéře v onlinu.

Výsledek

Od uveřejnění výzvy sledovalo kauzu přes 1,5 mil. lidí. O výzvě spekulovaly i celonárodní deníky (Extra, Super, Týden) včetně nejčtenějšího - deníku Blesk.

TV spot s Copperfieldovým neúspěšným pokusem o zmizení piva si se značkou spojilo 100 % lidí a spontánně si ho vybavili 1,5x častěji než je dlouhodobý standard. Na sociálních sítích mělo video více než 2x vyšší dokoukanost do konce v porovnaní s benchmarky (25% vs. 12% při délce 46s).

Parafráze a reakce na spot na sociálních sítích dosáhli kumulovaný reach více než 500 000 lidí.

Emoční hodnota značky vzrostla od začátku roku o 10 % a narůst zaznamenaly i veškeré imagové parametry. Pokusem o zmizení našeho piva jsme stvrdili důležitost zdravého rozumu, dokázali náš slib na dalších 150 let a prohloubili emocionální vazbu se spotřebiteli.

A/V dokumentace (nepovinná příloha)
1000247-715d5ff4-5e1e-4cb2-a5f6-9774a43b435b.jpg
1000247-6b839c4c-8e36-4fd3-9593-f1ebc45fe617.jpg
1000247-9ebacb74-d821-497c-bacb-28890ff45100.png

FLEMA Media Awards 2019